ODPOWIEDZIALNOŚĆ SPOŁECZNA KLUBU [CSR]

Klub Hegemon Mysłowice podczas całego swojego istnienia zwraca uwagę na odpowiedzialność społeczną swojego działania. Dla nas bycie społecznie odpowiedzialnym oznacza przede wszystkim działania na rzecz zaangażowania społecznego, integracji i rozwoju społeczności lokalnej oraz ochrony środowiska.

Co to oznacza w praktyce?

Hegemoni chętnie biorą udział w różnych akcjach charytatywnych jak np.: Kilometry dla życia Fabianka, Aukcja dla fundacji Iskierka,  kulinarna bitwa dla Krystianka.

Dla nas każdy mecz to okazja do spotkania się i miłego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, dlatego też każdemu naszemu meczowi towarzyszy piknik rodzinny. Zorganizowaliśmy także piknik dla dzieci z domów dziecka oraz piknik integracyjny na rozpoczęcie wiosny dla mysłowiczan i gości z Ukrainy, którzy w naszym mieście szukali schronienia przed wojną. Dzięki takim regularnym działaniom udało nam się stworzyć rodzinną atmosferę, która obecna jest wszędzie tam, gdzie pojawiają się Hegemoni. Staramy się „zarażać” tą atmosferą także innych. Na przekór lokalnym stereotypom łączymy ludzi ze Śląska i Zagłębia. Już niejednokrotnie udowodniliśmy, że Polacy i obcokrajowcy potrafią znaleźć wspólny język.

RUGBY TO SPORT, KTÓRY ŁĄCZY

Nie od dzisiaj wiadomo, że sport poprzez swoje specyficzne cechy: uniwersalne wartości i emocje, z jakimi się łączy, może być efektywnym narzędziem integracji społecznej. Dzięki organizacji meczów w formie pikników rodzinnych dochodzi do integracji uczestników na dwa sposoby: po pierwsze – poprzez aktywny udział w pikniku zachęcamy do uprawiania różnych form aktywności fizycznej, w ramach poszczególnych atrakcji dochodzi do współpracy uczestników, nie dochodzi do izolacji i marginalizacji; po drugie – poprzez kibicowanie na meczu „zarażamy” pozytywnymi, sportowymi emocjami i wzmacniamy przywiązanie do klubu, miasta goszczącego i lokalnej społeczności. Ponadto warto także wspomnieć, że dzięki temu, że mamy w swoich szeregach obcokrajowców walczymy z dyskryminacją i wykluczeniem cudzoziemców w sporcie. Nie mamy problemów komunikacyjnych, ponieważ tam, gdzie brakuje słów, pojawia się jeden uniwersalny język — rugby!

Poprzez wspólną zabawę i przeżywanie sportowych emocji chcemy pokazać, że w sporcie nie są istotne nasze przekonania, pochodzenie czy wygląd. Liczy się pozytywne nastawienie oraz chęć do zabawy.

Nasze działania na rzecz integracji Ukraińców przebywających w Mysłowicach z goszczącymi ich mysłowiczanami, walki z dyskryminacją i wykluczeniem cudzoziemców w sporcie zostały dostrzeżone przez Fundację Dla Wolności, która w czerwcu 2022 roku nagrodziła nasz klub w konkursie na integracyjne wydarzenie sportowe.

STOP DEWASTACJI MYSŁOWIC

W październiku 2021 roku Hegemon wraz z miastem Mysłowice i partnerem strategicznym Minutorem Energia wystartował z akcją społeczną „Stop dewastacji Mysłowic”, skierowaną do dzieci w szkołach podstawowych. W trakcie specjalnych lekcji zorganizowanych w kilkunastu szkołach rugbyści wraz ze strażą miejską zachęcali dzieciaki do odnajdywania ciekawszych form spędzania wolnego czasu niż niszczenie przestrzeni publicznej.

Same pogadanki byłyby jednak mało atrakcyjne, dlatego przedstawiciele akademii zadbali o zainteresowanie dzieci, prezentując najefektowniejsze rugbowe zagrywki i zapraszając do wzięcia udziału w treningach. Jest to odpowiedź klubu na potrzeby najmłodszych, którzy po okresie nauczania zdalnego potrzebują o wiele więcej wsparcia, ruchu, a czasem i wyżycia się. Akcja przyniosła już efekt w postaci wzmożonego zainteresowania treningami wśród uczniów mysłowickich podstawówek, a zaproszenia na zajęcia z rugbystami spływały nawet z Krakowa.

RAZEM DLA MYSŁOWIC

„Stop dewastacji Mysłowic” to nie jedyna akcja mająca na celu poprawę wizerunku naszego miasta. Przed sezonem 2022/2023 razem z naszym partnerem firmą Taxus Arbor zainicjowaliśmy akcję „Sadzonka za przyłożenie”. W ramach tej akcji za każde przyłożenie zdobyte we wspomnianym sezonie posadzimy w Mysłowicach jedno drzewo. Drzewa zostaną zasadzone po zakończeniu sezonu.

Ale to nie koniec naszych działań dla lokalnej społeczności. Staramy się regularnie brać udział w akcjach mających na celu wysprzątanie i upiększenie naszego miasta. Jesienią 2022 roku wraz z Radą Dzielnicy Bończyk-Tuwima sadziliśmy tulipany nieopodal hali MOSiR. Wiosną 2023 roku wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych „Nasze Mysłowice” rozpoczęliśmy akcję „Zielone Rewolucje”, dzięki której Mysłowice będą bardziej przyjazne i bezpieczne dla mieszkańców.

Chcesz razem z nami kreować lepszą i pozytywną rzeczywistość?

Skontaktuj się z nami!

Hegemon Mysłowice

facebook instagram youtube email