Historia klubu

Historia Hegemon Akademii Rugby zaczęła się pisać 14 września 2016 roku, gdy Paweł Łętowski zainicjował treningi dla dzieci w Bytomiu. Wówczas klub funkcjonował jako fundacja (obecnie jesteśmy stowarzyszeniem), jednak mimo wielu starań, nie udało nam się tam utrzymać na dłużej. Przełom w dziejach hegemonowego rugby nastąpił dopiero w 2019 roku, gdy udało nam się nawiązać owocną współpracę z miastem Mysłowice. Wówczas powstało Stowarzyszenie Rugby Klub Hegemon Mysłowice, które działa do dzisiaj.

Początkowo Akademia prowadziła zajęcia sportowe tylko dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat, ale stopniowo zaczęli się do nas zgłaszać rodzice z coraz młodszymi pociechami. W ten sposób powstała grupa zrzeszająca nawet 3 i 4 latków. Obecnie nasi wychowankowie regularnie uczestniczą w wielu dziecięcych turniejach.

Z czasem okazało się, że swoich sił w tym pięknym sporcie chcą spróbować ojcowie młodych rugbystów – tak powstała nasz sekcja seniorska.

Seniorzy swoją przygodę z rugby rozpoczęli od rugby siedmioosobowego i jako absolutni debiutanci zajęli 6. miejsce w Mistrzostwach Polski Rugby 7. Szansa zmierzenia się z krajową czołówką w olimpijskiej odmianie rugby pozytywnie „rozpędziła” działania klubu. 19 czerwca 2021 Hegemon na kompleksie Wesoła Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mysłowicach zorganizował Mysłowice Rugby 7. Był to największy turniej rugby 7‑osobowego, jaki został zorganizowany w Polsce w 2021 roku: 11 drużyn zagrało na dwóch świetnie przygotowanych i zaopatrzonych boiskach. Organizacja tak wielkiego przedsięwzięcia była nie lada wyzwaniem, ale pozytywne reakcje i komentarze uczestników potwierdziły, że wszystko było dopięte na ostatni guzik i okazało się sukcesem młodego klubu na arenie ogólnopolskiej.

Rozbudzone sportowe apetyty zaowocowały decyzją o przystąpieniu drużyny seniorów do rozgrywek drugiej ligi w pełnej, 15-osobowej odmianie. Prowadzeni przez grającego trenera Marka Odolińskiego mysłowiczanie wygrali 9 z rozegranych 10 meczów, dzięki czemu zagwarantowali sobie awans do pierwszej ligi.

Latem 2022 roku doszło do zmiany zarządu, na walnym zebraniu Stowarzyszenia Rugby Klubu Hegemon Mysłowice na prezesa wybrano Tomasza Penkala.

Sukcesy

2022 – mistrzostwo 2. ligi i awans do 1. Ligi

2022 – wygrana w konkursie Fundacji Dla Wolności na Integracyjne Wydarzenie Sportowe

2021 – organizacja turnieju Mysłowice Rugby 7

2021 – 6 miejsce seniorów w Mistrzostwach Polski Rugby 7

Rugbyści Hegemona Mysłowice cieszący się po awansie do 1 ligi
Rugbyści Hegemona po wywalczeniu Mistrzostwa 2 ligi i awansu do 1 ligi

Hegemon Mysłowice

facebook instagram youtube email